CS:GO’nun Türkiye temalı haritasında hakaret şoku!

Counter-Strike serisinin arkadaşlar ile hoşça vakit geçirilen bir ağ oyunu olmakla başlayıp, bir eSpor çılgınlığı haline nasıl geldiğine tanık olduk yıllar boyunca.

Source motorunun nimetlerinden faydalanmak yerine CS 1.5-1.6 düzeyinde kalmayı tercih eden adanmış oyunculardan tutun da, CS:GO’nun kendi oyun için ekonomisini yaratmasına kadar, Counter-Strike bir sıfırdan zirveye yükselme hikayesi aslında.

Oyun son zamanlarda Steam Workshop, dolayısıyla da kullanıcı üretimi içeriklerden fazlasıyla destek almakta ve içeriğini günden güne geliştirmekte.

Bir süredir beklenen ve 17.5 TL fiyat etiketi ile Steam’den edinilen Operation Wildfire eklentisi de bu tür içeriklere oldukça iyi bir örnek aslında.

İçeriğinde Gemini ve Wildfire olmak üzere iki operasyon, çok sevilen eski haritalardan Nuke’ün yeniden yorumu, 50 farklı görev ve pakete özel bıçak ve kasa ile beraber topluluk yapımı yedi farklı harita bulunmakta ve bu açıdan bakıldığında hayli tatmin edici.

Hikayenin bundan sonrası ise gerçek bir kalite kontrol felaketini işaret ediyor.

Donanımhaber’de bir kullanıcının fark ettiği üzere, Wildfire ile beraber gelen yedi haritadan biri olan ve Türkiye üzerine konumlanmış olan de_mikla adlı harita, bolca hakaret ve dalga geçme içeriyor. Bunların arasında en fazla göze çarpan da Atatürk’ün adının ve resminin tahrif edilmiş olarak, alaycı şekilde haritaya eklenmiş olması.

Heyecanlı ve son ayların politik ortamından etkilendiği açıkça belli olan bir kullanıcı tarafından yapılmış olan haritanın Steam’den onay almış, kalite kontrol aşamasından geçmiş ve Wildfire paketine girmeyi başarmış olması ise oldukça şaşırtıcı.

Türk oyunculardan gelen şikayetler üzerine harita Workshop’tan kaldırılmış durumda, oyundan tamamen kaldırılması yönünde de girişimler devam ediyor.

515

8544

1515

818

Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

LEVELONLINE

Burası Türkiye'nin en çok satan oyun dergisi LEVEL'ın web sitesi... Site, dergiden bağımsız bir yapıya sahip. Yani site içeriği ayrı, dergi içeriği ayrı...

Her gün onlarca; haber, özel haber, inceleme ve makale yazıyoruz. Her gün güncelleniyoruz. Birçok son dakika haberi de cabası... Tüm bunları Türkiye'nin en tecrübeli oyun editörleri yapıyor.

TWITTER

Starcraft oynamak hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı! https://t.co/uNVkuwGR7l https://t.co/1BIjzTfYp4
Private Division ve V1 Interactive'in yeni oyunu Disintegration ile tanışın https://t.co/vy0LnQ80LX https://t.co/OCkxl4dOlm

Flickr