div class="empower-ad" data-empower-zone="157462">

Shenmue de ne ola ki?

- Advertisement -

Yıllardan siz deyin 1600’ler, ben diyeyim 2000’lerin başı. Belki siz ortalıkta bile yoktunuz fakat Dreamcast oradaydı. Tüm ihtişamıyla, SEGA muhteşem bir konsola imza atmış ve rakipleri de panikle kendi konsollarını bir an önce piyasaya sürme telaşına girmişti. SEGA daha sonra konsola oyun desteğini bir türlü sağlayamadı ve büyük firmaları arkasına alamadığı için Dreamcast hakkın rahmetine kavuştu.

Gelin görün ki Dreamcast bir dolu da sağlam oyunla buluşturdu bizi. Sonic Adventure’ı ilk defa oynadığımda resmen neye uğradığımı şaşırmıştım örneğin. Daha sonra, Shenmue adında bir oyundan bahsedilir oldu. Dreamcast’te inanılmaz grafik var tabii o zamanlar, bir “açık dünya oyunu”ndan bahsedilince tüm dikkatler bu oyun üzerine yoğunlaştı.
Shenmue için şu tipte özelliklerden bahsediliyordu:
– Oyun gerçek zamanlı olarak işleyecek ve sizin saatiniz 9’sa, oyunda da saat 9 olacak.
– İstediğiniz yere gidebileceksiniz.
– Bir işiniz olabilecek.
– Herkesle konuşabileceksiniz.
– Bir eviniz olacak.
– Otobüse binip gitmek istediğiniz yere hızla varabileceksiniz.

Tabii şu çağda bu özelliklere sahip bir oyunun yüzüne bile bakılmayabilir ama o dönem için bir oyunda bunları yapabilecek olmak, inanılmaz bir tecrübeydi.

shenmue3_01

Ve yıl 2000’i gösterdiğinde Avrupa kıtası olarak oyuna nihayet kavuştuk. Bazı şeyler değişmişti; örneğin saat sistemi oyunun içine entegre edilmişti ve oyunda 60 dakika, belki de 10 dakikada geçiyordu. Özgürdük ama o kadar da özgür değil. Herkesle konuşamıyorduk. Evimizde çok bir numara yoktu vs.

Lakin gelin görün ki oyunda yapabildiklerimiz, o dönemki oyunlar için gerçekten çok ileri bir seviyedeydi. Ryo adındaki genci kontrol ettiğimiz oyunda, gerçekten de evimizden çıkıp işimize gidebiliyorduk, yolda durup çeşitli toplardan oyuncaklar çıkartıyorduk, birileriyle konuşup dertlerini dinliyor ve eve geç dönersek annemizden azarı yiyebiliyorduk. Bir çeşit yaşam simülasyonu gibiydi Shenmue ve QTE, yani zamanında doğru tuşlara basma olayını da oyunlara ilk getiren oyunlardan biri olmuştu.

Aksiyon sahneleri önceden düzenlendiği için her biri QTE olarak karşımıza çıkıyor ve muhteşem bir görsellikte Ryo’nun bir yerlerden atlayıp, birilerine iki yumruk savurup macerasına devam edebildiğini gözlemlemiştik. Normal dövüşler de vardı oyunda ve belki o zaman için bile çok iyi değildi ama oyunun genel atmosferinde bu küçük sıkıntı bile çok hissedilmiyordu. Shenmue yavaş bir oyundu. Her şey yavaş ilerliyor, her türlü iş için beklemek şart koşuluyordu. Mantık hataları da vardı, sıkıcı olan yerler de. Fakat dediğim gibi görsellik ve atmosfer, özgür oynanışla buluşunca Shenmue tüm Dreamcast sahiplerinin hızla favorisi oldu. Oyun o kadar beğenildi ki ikincisi de yine Dreamcast’te yerini aldı. Oyunun yapımcısı Yu Suzuki, Shenmue’yi yakalaşık 11 oyunluk bir seri olarak planlamıştı fakat Dreamcast’in üretiminin durdurulmasıyla seri de sonlandı, kendinden bir daha ses alınamadı. Aslına bakarsanız Shenmue World gibi bir online oyun açıklandı bir ara fakat bu oyunun ismini de bir daha gören olmadı.

- Advertisement -

Ve geçtiğimiz ay, E3’te Shenmue 3’ün bir Kickstarter projesi olarak başlatıldığı haberi geldi. Oyun PC ve PS4 için, bizzat Yu Suzuki önderliğinde hazırlanıyordu. Oyun 2 milyon dolar gibi bir rakam talep etti, şu sıralar 3.8 milyon dolarlık bağışla yoluna devam etmekte. Bir ton da stretch goal olduğu için oyuna ne kadar çok bağış gelirse, Shenmue 3 o kadar büyük bir oyun olacak.

shenmue3_02

Benim gibi zamanında Shenmue’ye hayran kalmış kişiler Shenmue 3’ü de gözü kapalı satın alacaktır, buna kuşku yok ama Shenmue’nin belki adını bile duymamış olanlar için Shenmue 3, nasıl karşılanacak? Benim yorumum oyun eğer gerçekten kaliteli olursa herkes bu oyunu bir şekilde oynar ve hatta önceki oyunları da es geçmezler. Oyun biraz bile kötü olursa ancak benim gibi fanatikleri tarafından alınır, oynanır ve Shenmue 4 diye bir oyun da asla duymayız, Shenmue efsanesi tamamıyla ortadan kaybolur.
Bu nedenle Yu Suzuki çok dikkatli olmak zorunda. Şayet ki seriyi devam ettirmek istiyorsa. Eğer Shenmue 3 ile olayı sonlandırmaya niyeti varsa zaten bağışları da toplamış, bildiğini okuyup yoluna devam eder…

Tuna Şentuna

Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Önerilen Haberler